PROJENİZ İÇİN TEKLİF ALIN

Talebiniz bize ulaştıktan sonra ilgili personellerimiz tarafından incelenerek en kısa sürede size geri dönüş sağlanacaktır.

LAVANTA KOKAN BAHÇELER


    Bu yıl bahçenizde modern, doğal bir düzenleme planlıyorsanız lavantayı da düşünün. Lavantayı yamaç manzarası, kaya bahçeleri, kır bahçeleri için düşünebilirsiniz. Yürüyüş yollarında çit gibi kullanabilirsiniz. Lavanta yatakları oluşturabilir, bu yatakları şimşir ile çevreleyerek mükemmel bir mor-yeşil kombinasyonu yaratabilirsiniz. Lavanta kuru, kumlu ya da çakıllı topraklarda iyi gelişir, gübrelemeye gerek yoktur. Güneşli ve havadar yerleri sever. Evinizin çevresine dikerseniz karıncaları uzak tutar. Balkonda saksıda da yetiştirebilirsiniz. Lavanta çeşitleri çalı görünümlü; mavi-mor, siyahımsı mor ya da lila renkli çiçekleri olan bitkilerdir. Süs bitkisi olarak, mutfak için salata, şurup, soslar ve tatlılarda kullanılmak üzere ve uçucu yağı için yetiştirilir. Lavanta Yağının Faydaları; Biraz pamuk yardımıyla yüz temizlenirse akneli cildi temizler. 
 

    Ağrıyan yere sürülüp elle hafif masajlar yapılırsa romatizma, burkulma ve kırık yerlerinin ağrılarında rahatlatıcıdır. Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Uykusuzluk halini giderir. Daha pek çok faydası bulunmaktadır. İki farklı kişisel kullanım şekli vardır. Çay ve banyo metotları ile siz de lavantanın eşsiz şifasından faydalanabilirsiniz. Çay: Kurutulmuş sürgün ve çiçeklerden 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir. Banyo: 60-70 gr lavanta çiçeği, 2-3 litre suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır. Bu banyolar özellikle, kan basıncı düşük olan kişileri rahatlatır, canlılık kazandırır. Sinirli kişiler, dengeleyici bir rahatlığa kavuşur. Lavanta esansı (lavanta yağı) parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır. Ayrıca küçük keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş, iç açıcı bir koku verir. Uykusuzluk çekenler, lavanta içerikli yastıklar kullanmayı denemelidirler.

Limoonsoft - DS© 2017 - Ege Garden - Tüm Hakları Saklıdır